15 września 2015 roku – to data, którą uczniowie i właściciele szkół językowych zapamiętają na długo. Właśnie tego dnia został złożony projekt nowelizacji o VAT, artykuł 209.
Projekt nowelizacji o vat z 15.09.2015 art.209, jeśli wejdzie w życie, może zacząć obowiązywać nawet od stycznia 2016. Tego dnia, nauka realizowana przez szkoły językowe, zostanie opodatkowana 23% stawką podatku VAT. Do tej pory, nauka języków obcych była z tego podatku zwolniona.
Szkoły językowe i nałożenie na nich podatku VAT – konsekwencje
Jakie będą konsekwencje tego, że szkoły językowe będą musieć odprowadzać 23% podatek VAT od świadczonych usług? Oczywiście nie trudne do przewidzenia. Wzrost cena za naukę języków obcych. W naturalnej konsekwencji odbije się to na naszych klientach, którzy będą musieć płacić wyższe ceny za prywatną edukację językową. To może oznaczać, że spora ich część zrezygnuje z nauki, z uwagi na brak wystarczających funduszy.
VAT dla szkół językowych to:
- Podniesienie cen o 23%, względem aktualnych stawek,
- Utrata słuchaczy, z powodu podwyżek cen,
- Przyrost nieuczciwie działających korepetytorów,
- Realne zagrożenie dla setek miejsc pracy – lektorów i przedsiębiorców, dla których szkoła językowa była głównym źródłem utrzymania.
Zwiększenie odpłatności za naukę języków obcych o 23 procent, to ceny blisko o 1/4 wyższe od dotychczasowych. Dla rodzin, w których dwójka lub więcej dzieci uczęszczała na prywatne lekcje języka obcego, będzie to dodatkowym wydatkiem, rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Znając trudną sytuację finansową, panującą w wielu gospodarstwach domowych, trudno oczekiwać że taka podwyżka zostanie zaakceptowana. Wręcz przeciwnie. To, czego należy się spodziewać z dużą dozą prawdopodobieństwa, to rezygnacja słuchaczy z kursów i udziału w zajęć. O jakiej liczbie słuchaczy jest mowa? Wstępne szacunki wskazują aż na 1 milion młodzieży i 300 tysięcy osób dorosłych. Taka liczba osób zostanie pozbawiona dostępu do edukacji językowej na wysokim poziomie, z powodu projektu tego rządu.
Rozwój szarej strefy
Patrząc realnie na ten scenariusz, nie można pominąć kolejnego aspektu, będącego wynikiem projektu nowelizacji ustawy. Podwyżki wprowadzone przez szkoły językowe, do których zostaliśmy zmuszenie nałożeniem podatku VAT 23% na naszą działalność, spowodują odpływ naszych klientów do szarej strefy. Korepetytorów, nie odprowadzających podatków od wykonywanych usług. Już w tym momencie są oni dla szkół językowych nieuczciwą konkurencją, z którą trudno sobie poradzić. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o VAT, różnice w cenach będą jeszcze większe, stając się przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla dużej liczby szkół.
Skorzystają na tym nielegalni korepetytorzy. Stracą – słuchacze. Nauka w szkole językowej to pewność otrzymania edukacji na najwyższym poziomie. To legalna działalność, dająca uczniom poczucie bezpieczeństwa. To w końcu możliwość realnego oceniania jakości i standardów nauczania, na podstawie niezależnych rankingów i opinii dotychczasowych klientów.
Niższe pensje nauczycieli
Szkoły językowe, które podejmą walkę o klientów i nie będą chcieli obarczać ich wyższymi kosztami działalności, będą musieć sięgnąć po inny środek. Obniżenie pensji swoim pracownikom. To z kolei oznacza zarobki niższe o około 20%. Czy nauczyciele zgodzą się na nowe warunki pracy, za zdecydowanie mniejsze pieniądze? Ilu z nas zgodziłoby się na takie traktowanie? Niech to będzie najlepszą odpowiedzią.
Spadek poziomu edukacji
Wszystkie powyższe kwestie można omówić w ujęciu finansowym. Trudno natomiast oszacować, jakie konsekwencje będzie miała wprowadzona nowelizacja, na spadek jakości kształcenia językowego. Niski poziom edukacji językowej w większości szkół, to główny powód do korzystania z usług szkół językowych. Co będzie w momencie, kiedy ceny za naukę staną się zbyt wysokie, a w ślad za tym nie pójdzie podnoszenie jakości nauki w szkołach? Oczywiście gorzej wyedukowane społeczeństwo, dla której język obcy na nowo zacznie być tajemnicą. Tylko nieliczni trafią na doświadczonych korepetytorów, działających legalnie i oferujących dobry poziom nauczania.
Jak mogło do tego dojść?
To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Szczególnie, doskonale znając Dyrektywę Komisji Europejskiej. Jej treść zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie UE, do tego, aby zapewniły obywatelom takie warunki, które pozwolą im na opanowanie dwóch języków obcych. Dyrektywa ta dotyczy osób na każdym poziomie wykształcenia i niezależnie od ich wieku. Jak to stoi w zgodzie z proponowanym projektem nowelizacji VAT z 15.09.2015 art.209? Ale to nie wszystko.
Istnieje jeszcze Dyrektywa 2006/112/WE, dotycząca ustawowego zwolnienia z VAT. Obejmuje ono edukację dla dzieci i młodzieży, szkolnictwo na poziomie wszystkich szczebli, usługi dokształcania zawodowego, realizowane przez podmioty prawa publicznego oraz pozostałe podmioty, które realizują cele edukacyjne i im podobne.
Jak można temu zaradzić?
Jakie mamy możliwości, aby przeciwdziałać temu projektowi? Dopóki projekt nie został przyjęty, powinniśmy robić wszystko, aby przemówić do rozsądku partii rządzącej. Udział w dyskusjach, manifestacje, a także popieranie działań stowarzyszeń, takich jak Pase.
Przypomnijmy, że dzięki Pase, 5 lat temu posłowie zrezygnowali z podobnego projektu, który grozi nam dziś.
Podpisz się pod petycją: http://www.pase.pl/pl/stowarzyszenie-pase/nie-dla-vat